Vecāki par izglītību

JA TEVI INTERESĒ TAVA BĒRNA IZGLĪTĪBAS KVALITĀTE

Kāpēc mēs ejam uz mūzikas skolu koncertiem?

2 komentāri

Paldies Sandai Ķesterei (@Keste_), kas Tviterī uzsāka tēmu par licencēm mūzikas skolu koncertiem, un «Neatkarīgo Tukuma Ziņu» žurnālistei Agitai Puķītei, kas uzdeva jautājumu Kultūras ministrijai par šo licenču nepieciešamību. Izrādās – neskatoties uz to, ka šie koncerti ir mācību pasākums, ar kuru palīdzību bērni gūst skatuvisko pieredzi, licence ir nepieciešama, jo šos koncertus varot apmeklēt “ikviens interesents“! Ar Kultūras ministrijas skaidrojumu varat iepazīties zemāk.

Faktiski Kultūras ministrijas rakstīto varam saprast arī tā, ka vispārizglītojošām skolām, kas organizē Ziemassvētku koncertus, jāpērk licences? Un izlaidumos arī, ja vēlas dziedāt dziesmiņas vecāku un radu klātbūtnē, jāpērk licence? Vai arī – vispārizglītojošām skolām ir cits statuss kā mūzikas skolām?

Interesanti, kāds ir Autortiesību likuma mērķis? Ierobežot bērnu iespējas augt par kulturāliem cilvēkiem, kas spēj klausīties nopietno mūziku? Vairums jauno izpildītāju nekad nekļūs par profesionāliem mūziķiem vai aktieriem, bet tieši bērnības pieredze, izpildot šos darbus, ir nozīmīga, lai arī kā pieaudzis cilvēks spētu tos novērtēt. Ir taču jāsaprot, ka lielākā daļa šādu koncertu skatītāju uz tiem ierodas bērnu dēļ, jo kādu milzīgu muzikālu baudījumu svešiniekam spēj sniegt mazs bērns, kas dziesmiņu velk nedaudz šķībi un, spēlējot klavieres, jauc taustiņus?

Kultūras ministrijas vēstule arī nepaskaidro, vai licence jāpērk, ja skola savā programmā iekļauj tikai tautasdziesmas, Bahu un Mocartu? Vai arī AKKA/LAA ir līgums ar tautu, Bahu un Mocartu?

Vai ir kāda organizācija, kas būtu gatava cīnīties pret šo autortiesību aģentūru alkatību?

Jana

P.S. Tikai nesakiet, ka 5 lati ir sīkums. LV esot 143 mūzikas un mākslas skolas. Ja katra no tām gadā organizē vairākus koncertus, naudiņa ienākas tīri smuka. Un, ja vēl šīs prasības tomēr attiecas uz vispārizglītojošām skolām, naudiņa ir vēl smukāka!

Kultūras ministrijas skaidrojums: 

———- Pārsūtītā vēstule ———-
No: Lolita Rūsiņa <Lolita.Rusina@km.gov.lv>
Kam: ‘agitapukite@inbox.lv’ <agitapukite@inbox.lv>
Datums: Thu, 6 Dec 2012 14:17:19 +0000
Temats: KM_atbilde_muzikas_skolas

Sveicināti, Agita!

Atvainojos, ka kavējam ar atbildes sniegšanu. Agrāk nevarējām speciālistu noslodzes dēļ.

Tagad nosūtu Jums Kultūras ministrijas komentāru.

 

Jautājums:

-Palīdziet, lūdzu, atrisināt šo problēmu, par kurām satraukušās mūzikas skolas. Lai arī autortiesību aģentūras ir atzinušas, ka par bezmaksas koncertiem nav jāmaksā, tās pieprasa mūzikas skolām pirkt licenci par tiem bezmaksas koncertiem, kurus mūzikas skolu audzēkņi bez maksas sniedz ārpus skolas un kuri ir paredzēti šo skolu mācību programmās (atklātie mācību koncerti).  Protams, ja mūzikas skolām būtu pietiekami daudz līdzekļu, iespējams, tās nesatrauktos, bet tā kā naudas nav, tās gluži vienkārši koncertus atceļ. Tomēr nereti tie ir vienīgie koncerti, kurus tieši tāpēc, ka tie ir bezmaksas, apmeklē bērnu vecāki un vecvecāki. Kultūras ministre gan ir atzinusi, ka par autortiesībām ir jāmaksā, tad varbūt ministrija var šādas licences savas pakļautības skolām nopirkt – kā dāvanu šīm skolām uz Ziemassvētkiem. («Neatkarīgo Tukuma Ziņu» žurnāliste Agita Puķīte, ……………..)

KM atbilde:

-Vēlamies informēt, ka pienākums iegādāties licenci par autordarbu publisku izpildīšanu pastāv neatkarīgi no tā, vai par attiecīgā koncerta apmeklēšanu ir noteikta ieejas maksa. Ieejas maksas neesamība parasti tiek ņemta vērā, nosakot samaksu par autortiesībām, kuru piemēro organizācija „AKKA/LAA”. Tādējādi par bezmaksas koncertiem licences maksa ir mazāka nekā par koncertiem ar ieejas maksu. „AKKA/LAA” noteiktā samaksa par mūzikas skolu bezmaksas koncertiem, kuros uzstājas šo skolu audzēkņi un pedagogi, ir 5 Ls (par koncertu).

Atbilstoši Autortiesību likuma 26.pantam bez autora piekrišanas un autoratlīdzības samaksas atļauts ar autortiesībām aizsargātus darbus publiski izpildīt izglītības programmas īstenošanas ietvaros mācību procesam atbilstošā apjomā nekomerciālam nolūkam auditorijai, kurā ir tikai pedagogi, izglītojamie vai personas, kas tieši saistītas ar attiecīgās izglītības programmas īstenošanu.

Līdz ar to Autortiesību likums paredz, ka licence nav nepieciešama (un par autortiesībām nav jāmaksā), ja mūzikas darbi tiek publiski atskaņoti ierobežotai klausītāju auditorijai. Ja koncertu var apmeklēt ikviens interesents, uz to nevar attiecināt Autortiesību likuma 26.pantā noteikto izņēmumu.

Ja finansējums licenču iegādei par atklātajiem mācību koncertiem nav paredzēts mūzikas skolu ikgadējā budžetā, tad par papildu finansējuma piešķiršanu tām mūzikas skolām, kuras ir pašvaldību pārraudzībā, tostarp Tukuma mūzikas skolai, jālemj attiecīgajām pašvaldībām.

Vienlaikus informējam, ka, lai vienkāršotu licenču saņemšanas procesu, AKKA/LAA piedāvā noslēgt līgumus arī uz noteiktiem periodiem, piemēram, mācību gadu.

 Ar cieņu,

Lolita Rūsiņa

Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste

67330306, 29438087

Lolita.Rusina@km.gov.lv

Advertisements

Autors: Vecāki par izglītību

Ja interesējies par sava bērna izglītības kvalitāti un Tevi satrauc notiekošais Latvijā - pievienojies mums - biedrībai "Vecāki par izglītību" Biedrība „Vecāki par izglītību" (turpmāk - Biedrība) ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā 2009. gada 29. oktobrī. Šobrīd esam gatavi uzņemt jaunus biedrus. Iesniegumu par uzņemšanu biedrībā var lejupielādēt šeit: http://files.inbox.lv/ticket/9d3057da607216ee155ee799859f5c37da64d50d/iesniegums uznemsanai biedriba.doc Biedrības statūtus var lejupielādēt šeit: http://files.inbox.lv/ticket/d1b2cdb0705560a2f5517f26aa07810e55b21a4f/Biedribas Vecaki par izglitibu statuti.doc Lūdzam interesentus izlasīt statūtus, aizpildīt iesniegumu par pieteikšanos biedrībai sūtīt Biedrības e-pastu: vecakiparizglitibu@inbox.lv un oriģinālu aizpildītu pa pastu: Kristapa 24-25, Rīga, LV-1046. Biedra nauda noteikta 2 Ls/gadā. Mazliet par mērķiem: Biedrība ir sabiedriska labuma organizācija, kas organizēta ar mērķi piedalīties ar izglītību saistītajos procesos valstī, lai nodrošinātu bērniem iespēju iegūt kvalitatīvu, konkurētspējīgu, visiem pieejamu un bērnu attīstībai atbilstošu izglītību Latvijas Republikā, un pārstāvētu vecāku intereses sarunās ar valsts pārvaldes institūcijām. Kā redzi, mūsu mērķi ir lieli! Tāpēc priecāsimies par papildspēkiem, idejām un ierosinājumiem! Savas pārdomas vari rakstīt šajā pašā tēmā. Vai raksti mums uz biedrības e-pastu!

2 thoughts on “Kāpēc mēs ejam uz mūzikas skolu koncertiem?

  1. Atpakaļ ziņojums: Informācijas pieejamība. Intelektuālā īpašuma aizsardzība. Un nauda, nauda, nauda. Kas pelna? « Grafiti

  2. Murgs kaut kāds! Tad jau arī Līgo svētkos pie ugunskura vairs neviens nedrīkst publiski dziedāt nevienu Līgo autordziesmu? Vispirms jāizpērk visiem līgotājiem licences?!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s