Vecāki par izglītību

JA TEVI INTERESĒ TAVA BĒRNA IZGLĪTĪBAS KVALITĀTE

Sports skolā. Vai tomēr – aktīvs dzīvesveids?

2 komentāri

Ir patīkami apzināties, ka arī deputāti  sākuši satraukties par skolēnu veselību, analizējot, kas tad ir tie cēloņi, kāpēc skolēni izvairās no sporta nodarbībām skolā, ņemot atbrīvojuma zīmes.

Izrādās, ka cēloņi ir visdažādākie – gan reālas veselības problēmas, kas liedz sportot grupā, gan nevēlēšanās gūt pazemojumus, pildot normatīvus, gan dušu nepieejamība  skolā pēc nodarbības, gan pārlieka aizņemtība, pārstāvot Latvijas valsti starptautiskās sporta sacensībās. Lai gan normatīvu kārtošana vairs programmā netiekot prasīta, skolotāji nereti to vēl aizvien izmanto.

Sports telpāsVarētu domāt, ka daļa veselības problēmu bērniem ir no nepietiekamas sportošanas. Varam piekrist deputātiem, kas izvirzīja prasību, lai skolās būtu pieejamas vismaz 4 sporta stundas nedēļā katrā klasē. Tas risina sporta pieejamības problēmu, bet ne pazemojumus ar normatīviem, kā arī nerisina stājas problēmas. Kā liecina Valsts sporta medicīnas centra apkopotie dati, tikai 3 (!!!) % sportistu, tajā skaitā skolēnu, kuru veselības stāvoklis ir pārbaudīts šajā centrā, nav nekādu stājas defektu. Tātad, svarīga ir ne tikai sporta pieejamība, bet arī nodarbību saturs, kas gan ļautu izprast kustību prieku, gan palīdzētu stājas veidošanā.

Tādēļ mēs vēlamies:

 1. Lai sporta nodarbības tiek nodrošinātas pilnā apmērā jau pirmsskolniekiem, nodrošinot sporta skolotāju katrā pirmsskolā. Kāpēc sertificēts fizioterapeits nevar pasniegt sportu pirmsskolā? Ieguvēji būtu visi.
 2. Lai sporta nodarbības būtu orientētas uz bērna sportisko izaugsmi nevis salīdzināšanu ar normatīviem. Orientēšanās uz noteikta normatīva sasniegšanu atgrūž no sporta nodarbībām bērnus, kam tās būtu visvairāk vajadzīgas. Kāds ir mērķis: ielikt atzīmi, veikt bērnu monitoringu, vai tomēr – iemācīt kustību prieku un nostiprināt veselību?
 3. Lai sporta nodarbības tiktu orientētas uz bērna veselības nostiprināšanu, nodrošinot kustības svaigā gaisā, stājas veidošanu (ārstnieciskā vingrošana, dejošana, kas pieejama visiem).
 4. Sākumskolā vajadzētu bērniem nodrošināt vismaz stundu dienā kustības svaigā gaisā. Pastaigas, rotaļas, futbols vai klasīšu spēle.
 5. Sporta teoriju varbūt atstāsim sporta klubiem un pulciņiem, skolā veidojot izpratni par katra vingrinājuma nozīmi un ietekmi uz organismu.
 6. Šahs un dambrete ir lielisks un noderīgs smadzeņu trenažieris,  bet sporta stundās gribētos attīstīt fizisko ķermeni.

“Vecāki par izglītību” domas apkopoja Gundega Zemture 

Foto_kolāža brīvdabā

Bet ko domājiet jūs? Piecāsimies par Jūsu idejām.

Advertisements

Autors: Vecāki par izglītību

Ja interesējies par sava bērna izglītības kvalitāti un Tevi satrauc notiekošais Latvijā - pievienojies mums - biedrībai "Vecāki par izglītību" Biedrība „Vecāki par izglītību" (turpmāk - Biedrība) ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā 2009. gada 29. oktobrī. Šobrīd esam gatavi uzņemt jaunus biedrus. Iesniegumu par uzņemšanu biedrībā var lejupielādēt šeit: http://files.inbox.lv/ticket/9d3057da607216ee155ee799859f5c37da64d50d/iesniegums uznemsanai biedriba.doc Biedrības statūtus var lejupielādēt šeit: http://files.inbox.lv/ticket/d1b2cdb0705560a2f5517f26aa07810e55b21a4f/Biedribas Vecaki par izglitibu statuti.doc Lūdzam interesentus izlasīt statūtus, aizpildīt iesniegumu par pieteikšanos biedrībai sūtīt Biedrības e-pastu: vecakiparizglitibu@inbox.lv un oriģinālu aizpildītu pa pastu: Kristapa 24-25, Rīga, LV-1046. Biedra nauda noteikta 2 Ls/gadā. Mazliet par mērķiem: Biedrība ir sabiedriska labuma organizācija, kas organizēta ar mērķi piedalīties ar izglītību saistītajos procesos valstī, lai nodrošinātu bērniem iespēju iegūt kvalitatīvu, konkurētspējīgu, visiem pieejamu un bērnu attīstībai atbilstošu izglītību Latvijas Republikā, un pārstāvētu vecāku intereses sarunās ar valsts pārvaldes institūcijām. Kā redzi, mūsu mērķi ir lieli! Tāpēc priecāsimies par papildspēkiem, idejām un ierosinājumiem! Savas pārdomas vari rakstīt šajā pašā tēmā. Vai raksti mums uz biedrības e-pastu!

2 thoughts on “Sports skolā. Vai tomēr – aktīvs dzīvesveids?

 1. Stundu ilgas aktivitātes svaigā gaisā lielā mērā ir arī atkarīgas no tā, kādi ir laika apstākļi un mācību gada ietvaros diezgan ilgstošu laiku tie nav piemēroti aktīvai sportošanai vai vispār, lai būtu patīkami atrasties ārā.
  Esmu tikai par pozitīvam noskaņojumam sporta stundās, īpaši tagad, kad bērniem trūkst fiziskās aktivitātes un parādās liekais svars un veselības problēmas.

 2. Varbūt tomēr vainojums pieradums un nepiemērots apģērbs? Skandināvijā un arī citur ir meža bērnudārzi, kur bērni visu dienu pavada ārā: http://www.essentialkids.com.au/preschoolers/preschooler-education/where-children-thrive-on-an-outside-chance-20120109-1pqxr.html
  Tiesa gan: tas pieprasa, lai visiem bērniem būtu silts un ērts apģērbs. Zinu ģimeni Rīgā, kur bērniem nebija ziemas kombinzonu, un ziemā visas nedēļas nogales tika pavadītas iepirkšanās centros.
  Arī Latvijā ir bērnudārzi, kur bērni gandrīz katru dienu pāris stundas dzīvojas ārā, izņemot ļoti lielu aukstumu vai stipru vēju (vētru).

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s