Vecāki par izglītību

JA TEVI INTERESĒ TAVA BĒRNA IZGLĪTĪBAS KVALITĀTE

Kas ir vakcīnas, kam tās ir paredzētas, kā tās tiek kontrolētas un ieviestas.

Kas ir vakcīnu sastāvā esošās palīgvielas?

Kādēļ tās ir vakcīnu sastāvā?

Kādu apdraudējumu tās var radīt ?

Šādus jautājumus uzdevām Zāļu valsts aģentūrai un Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem.

ZVA un SPKC centra speciālisti ļoti nopietni un rūpīgi izturējās pret uzdotajiem jautājumiem, sagatavojot ļoti plašu skaidrojumu.

Atbildes vēstuli sadalījām divās daļās.

Viena daļa skaidros – kas ir vakcīnas, kam tās ir paredzētas, kā tās tiek kontrolētas un ieviestas.

Otra daļa skaidros – kas ir vakcīnu sastāvā un kādēļ tieši šīs sastāvdaļas, to nozīmes, sastāvdaļu mijiedarbības ar cilvēka organismu.

 

Šīs publikācijas mērķis ir sniegt vecākiem un interesentiem plašāku informāciju par vakcīnu sastāvu, jeb kā saka bērni – uzzināt kas lācītim vēderā.

Vakcīnas satur aktīvos komponentus un citas sastāvdaļas, kas uzlabo vakcīnu drošumu un efektivitāti. Latvijā un citur Eiropā vakcīnas tiek reģistrētas tikai pēc ilgstošām un rūpīgām testēšanas procedūrām, kurās tiek pierādīta vakcīnu sterilitāte, vispārējais drošums, tīrība, sastāvdaļu ražošanai izmantoto materiālu atbilstība prasībām, kā arī iedarbīgums. Vecāki var būt pārliecināti, ka visas vakcīnās izmantotās sastāvdaļas ir drošas un darbojas, nodrošinot bērna veselību un aizsardzību pret infekcijas slimībām.

Dažas vakcīnas sastāvdaļas atsevišķiem bērniem vai pieaugušajiem var izsaukt dažādas pakāpes alerģiskas reakcijas, tāpat kā alerģijas rodas no pārtikas, citām zālēm, sadzīves ķīmijas vai cita aģenta, piemēram, iepakojuma materiāla lateksa. Organisma reakcija atkarīga no individuālām īpatnībām, blakusslimībām un citiem apstākļiem. Tas, protams, vakcinējoties ir jāņem vērā, un, ja rodas šaubas par kādu vakcīnas komponentu, jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

Latvijā izplatītās vakcīnas ir drošas un efektīvas. Pirms jebkura vakcīna tiek reģistrēta un laista tirgū, pēc stingras likumdošanā noteiktas procedūras tiek novērtēta tās kvalitāte, drošība un efektivitāte. Eiropā to veic pēc Eiropas Savienībā pieņemtiem reglamentējošiem dokumentiem un Pasaules Veselības organizācijas stingri noteiktiem kritērijiem. Pēc reģistrācijas katrai vakcīnu sērijai joprojām novērtē kvalitātes rādītājus pirms laišanas tirgū. Šīs pārbaudes veic Oficiālās medicīnas kontroles laboratorijas Official Medicines Control Laboratories (OMCLs), kuru darbību koordinē Eiropas Farmakopejas Sekretariāts un Zāļu kvalitātes Eiropas Direktorāts European Directorate for Quality of Medicines (EDQM), kas ir atbildīgs arī par vakcīnu monogrāfiju (standartizēts ražošanas stadiju un kvalitātes prasību apraksts) sagatavošanu, lai nodrošinātu kvalitātes kontroli un novērtējumu farmaceitiskiem produktiem.

Bez kvalitātes nodrošināšanas pasākumiem visi farmaceitiskie produkti un vakcīnas tai skaitā, pēc reģistrācijas tiek kontrolētas attiecībā uz retām blakusparādībām, kas netika novērotas vakcīnu izstrādes klīnisko pētījumu laikā. Arī šis process notiek Eiropas uzraudzībā un to nodrošina Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC)

 

Visas vakcīnas sastāvdaļas tiek norādītas vakcīnas dokumentācijā, arī tad, ja tās ir tikai atlieku zīmes no ražošanas – gan aktīvās, gan palīgvielas – attiecīgās vakcīnas zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā, ko var atrast Zāļu valsts aģentūras mājaslapā www.zva.gov.lv publicētajā Zāļu reģistrā. Šajos dokumentos ir aprakstīti arī riski un piesardzības pasākumi.

Jāatceras, ka jo vairāk cilvēku būs vakcinēti, jo mazākas iespējas infekcijas slimībai izplatīties. Pat ja pacients ir to 2% skaitā, kuriem neveidojas imunitāte pēc vakcinācijas – ir ļoti svarīgi, lai pēc iespējas vairāk cilvēku, ar kuriem šis pacients kontaktējas ikdienā (mājās, darbā, transportā, uz ielas utt.), būtu vakcinēti – tādējādi šie apkārtēji nenodos slimību, pret kuru minētajam pacientam nevar veidoties imunitāte pēc vakcinācijas. Vakcinācija ir nepieciešama ne tikai viena indivīda aizsardzībai, bet visas sabiedrības aizsardzībai.

Datu ir ļoti daudz, jo, pateicoties vakcinācijai, 1977. gadā pasaulē izzuda bakas, daudzas valstis, tai skaitā Latvija, kļuvušas brīvas no poliomielīta, ko nevar teikt par valstīm, kur vakcinācija nav pietiekama, ievērojami ir samazinājusies saslimstība ar citām vakcīnu regulējamām infekcijām.

Oksfordas Universitātes vakcīnu grupas informatīvais materiāls

http://www.ovg.ox.ac.uk/vaccine-ingredients

Austrālijas informatīvais materiāls Myths and Realities, Responding to arguments against vaccination, 5th Edition, 2013

http://www.medicine.virginia.edu/clinical/departments/pediatrics/education/teen-culture-conference/vaccine-arguments.pdf

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s