Vecāki par izglītību

JA TEVI INTERESĒ TAVA BĒRNA IZGLĪTĪBAS KVALITĀTE

Komplikācijas pēc vakcinēšanās

Nopietnas pēcvakcinācijas reakcijas ir ārkārtīgi retas un nav salīdzināmas ar sekām, kas rodas, sastopoties ar sabiedrībā un dabā cirkulējošiem infekcijas slimību izraisītājiem.

Reakcija uz vakcināciju ir izmaiņas veselības stāvoklī, kas saistītas ar pašas vakcīnas īpašībām. Ne visas izmaiņas, kas notiek bērna veselības stāvoklī pēc vakcinācijas, saistītas ar reakciju uz vakcināciju. Bieži vien tās saistītas ar saslimšanu, kas nejauši sakritusi ar laiku pēc vakcinācijas. Visos gadījumos, kad bērna veselības stāvoklis pasliktinājies pēc vakcinācijas, jāgriežas pie ārsta, lai veiktu bērna objektīvu apskati un izmeklēšanu.

Reizēm vakcinācija, kas pasargā Jūsu bērnu no infekcijas slimībām, var radīt diskomfortu, kā, piemēram, sāpes injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, kas var būt par iemeslu bērna nemieram un raudulīgumam. Tādēļ pēc vakcinācijas Jūsu bērnam nepieciešams veltīt vairāk uzmanības.

 

Pēc vakcinācijas iespējamas divu veidu reakcijas:

 • vietējas (apsārtums, pietūkums vai sāpīgums injekcijas vietā) vai vieglas vispārējas (temperatūras paaugstināšanās, izsitumi, uzbudināmība, nemierīgums, raudāšana, miegainība), kas pāriet pašas dažu diennakšu laikā;
 • smagas – ir ļoti retas, kā, piemēram, anafilaktiskais šoks – smaga alerģiska reakcija, kas var rasties pirmo 30 minūšu laikā pēc vakcīnas ievadīšanas 1 gadījumā no miljons ievadītām devām.

 

Noteikti pie ārsta jāgriežas:

 • ja ķermeņa temperatūra paaugstināta virs 39°C;
 • ja bērns izskatās pretdabiski bāls;
 • ja bērns kļuvis šļaugans, pasīvs un kavēts;
 • ja bērns neierasti vai ilgstoši raud – 3 stundas un vairāk;
 • ja bērns dreb, novēro krampjus;
 • ja bērns atsakās no ēdiena, ir vemšana.

Līdz ierodas ārsts:

 • nekrītiet panikā;
 • ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra lietojiet atbilstošus medikamentus;
 • nomieriniet bērnu;
 • sagatavojieties gadījumam, ja bērnam būs nepieciešama hospitalizācija;
 • turiet pa rokai bērna medicīnisko dokumentāciju (izrakstus, ārsta slēdzienus).

Latvijā atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 27.decembra noteikumiem Nr.1040 „Kārtība, kādā ārstniecības persona ziņo par vakcinācijas izraisītajām komplikācijām” ārstniecības personas pienākums ir ziņot Slimību profilakses un kontroles centram par vakcinācijas izraisītām komplikācijām. Šie notikumi pakļauti ziņošanai 24 stundu laikā pēc komplikācijas konstatēšanas. Par visiem reģistrētiem pēc vakcinācijas novēroto reakciju gadījumiem regulāri tiek informēta Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Savukārt ZVA informē Eiropas zāļu aģentūru un vakcīnu ražotājus, kuru pienākumos ietilpst katra pēcvakcinācijas blakusparādības gadījuma detalizēta izvērtēšana un, nepieciešamības gadījumā – nekavējoša aizdomīgas vakcīnas sērijas atsaukšana.

Runājot par vakcīnu izraisītām komplikācijām BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska saka: „Vairumā gadījumu vakcinācija pilnībā norit bez jebkādām blakus reakcijām, vai vakcīnu izraisītās reakcijas ir vieglas, piemēram, apsārtums vai pietūkums injekcijas vietā, īslaicīgs drudzis. Šādas reakcijas pāriet pašas no sevis. Vakcīnu izraisītas nevēlamas reakcijas var rasties dažu minūšu laikā vai vairākām dienām pēc vakcinācijas, atbilstoši katras konkrētās vakcīnas pirms un pēc reģistrācijas laikā pētījumos novērotajām reakcijām. Neapšaubāmi arī ārsta zināšanām par vakcīnām un vakcināciju ir jābūt pilnvērtīgām un mūsdienīgām, vienlaikus uz pierādījumiem un zinātniskiem faktiem, ne personīgo viedokli vai pieredzi balstītām. Ja vecākiem ir nepieciešama papildus informācija, lai izvērtētu, kas notiek, kad ir veikta vakcinācija, kādas var būt infekcijas briesmas un sekas, kā arī citi ar slimību un vakcināciju saistīti jautājumi, aicinu vērsties pie speciālistiem, kuri ar vakcināciju saistīto darbu daudzus daudzus gadus ir mācījušies un praktiski ar to strādā.

Apskatot SPKC datus par vakcinācijas komplikācijām, redzams, ka 2013.gadā no vairāk kā 600 000 vakcinācijām, komplikācijas bijušas vien 60 gadījumos. Tāpat jāatzīmē, ka pagājušajā gadā bijis zemākais vakcinācijas komplikāciju skaits kopš 2009.gada.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s